finike'de yaşamak...

aslında bayram öncesi ertunun eğitimiyle ilgili aklımdakileri yazacaktım ama üye olduğum yahoo gruplarından birinde (montessori eğitimi hakkında. bilgi için:tıklayın ) istanbulda yaşamakla küçük yerlerde yaşamak arasındaki farkla ilgili konuşuluyordu. oraya yazdıklarımı burayada yazayım dedim.:)

istanbulda yaşayanlar yada diğer büyük şehirlerde hiç gücenmesinler söyliyeyim. burada cennetten bir köşede yaşıyorum bana göre. tamam sosyal imkanlar kısıtlı,sinema yok. alışveriş için 2 adet orta boy market,en ufağından bir adet şok+bim var. başkada bişey yok. kitapçı,oyuncakçı vs. yok. alışveriş için en uygun yer antalya ve 2 saat mesafede. ama istanbulda yaşasam, bir yerden bir yere gitmek bile bazen 2 saati bulmuyormu?Havalı ben bunu hiçte eksi olarak görmüyorum.

gelelim benim avantajlarıma...

1)evimin karşısında temiz bir deniz var. yaz kış ertuyla deniz kabuğu toplayabiliyoruz. ocak ayının ortasında ertunun ağzından denize düşme vakası için tıklayın.:))

2)ılıman iklim ama kışın kar yağdığında 15 dak. yol gidip kartopuda oynayabiliyoruz. denize düşme vakamızdan 15 gün sonra ertunun ağzından karla tanışması için tıklayın.:))

3)ılıman iklim=kömür yakan yok. hava kirliliği sıfır. fabrika yok...kirlenmiş su kaynağı sorunum yok. çünkü çeşme suyu dağdan geliyor.:))

4)istersem yüzde yüz gerçek köy yumurtası,yada dağda otlamış keçi sütü bulabiliyorum. üstelik burada gerçekten organik oluyor. istanbuldakiler bizde buluyoruz demeyin,hava ve toprağın kirlendiği yerde organiklikten söz edilemez. organik tarımda mesela, otoban gibi egzoz yoğunluğu olan yerlerde organik tarım yapılmaz. yada her köyde yetişen ve doğal gıdalarla beslenen hayvanın sütü yumurtası organik değildir. neyse bu konuyu bilenler bilir. geçelim.:))

5)yukarıda söylemiştim..alışveriş için trafik yoğunluğu olmadan 2 saatlik bir yol gitmek yetiyor. :))

6) olimpos çıralı gibi doğal sit alanları burnumun dibinde..:))

7) tatil için balkonumda kitap okumak gibisi yok. daha önce hiç eklememiştim şimdi ekleyeyim bari pcde kayıtlı kendi çektiğim birkaç fotoğraf. bir ara şehir resimleri çekip yine ekliycem.

 

evimiz resimde görünen yerlerden birinde...:))


ertuyla yürüyüş yaptığımız sahil kıyısındaki parkur...:))


 gün ağarırken..

 

yağmur sonrası..

 

bence çocuk yetiştirmek için harika bir yer burası..:) montessoriye gel artık dediğinizi duyar gibiyim. ama çok uzadı vaktim bitti. o daha sonra..:)

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !