anne sütü-1 ve emziren babalar...

bu yazımda ertunun emmeyi bıraktığını yazmıştım ve aslında artık emzirme deneyimlerimden bahsedebiliriz demiştim.):

akıllıbebekte çok sık karşılaşıyorum,bebeğim emmiyor, bir göğsü almıyor, sütüm yetmiyor, sütüm azaldı vb. şeylere. en önemlisi şu; her kadın emzirebilir ve emzirdiği sürece sütü yeterli olacaktır. sütün yetmemesi yaramaması diye birşey yok. sadece göğüs kanseri olan kadınlar emziremiyor.  istedikten sonra, istenildiği kadar emzirilebilir.

ertu doğduğunda, tek göğüs almama sorununu yaşadık... emmeyi reddetme sorunu yaşadık... süt azalması sorunu(!) (4.ayda) yaşadık... sonuçta hepsini atlatıp, 30 ay anne sütüyle besleyebildim...

bunu nasıl hallettiğimize gelmeden önce emzirmeyle ilgili birkaç temel bilgiden bahsetmek istiyorum. öncelikle bebek emzirmek için, çocuk doğurmak şart değil. evlatlık edinen annelerde bebeklerini emzirebilirler. "Evlatlık edinen annelerde meme başı 1-3 saatte bir uyarılmalı ve günde 3 kez 25 mg klorpromazin denilen ilaç verilmelidir. Yöntemin oluşması için % 50 olasılık vardır ve 1-2 ay zorlamak gereklidir." kaynak

burda ilaç kullanmaktan bahsetsede, sadece çok isteyerek bunu başaran annelerde var..:)) ayrıca emzirmek için, yaşta problem değil. her yaştan kadın, bebek emzirebilir. ayrıca sütün yetmemesi(!), sütün bebeğe yaramaması(!) vb. şeyler asla sözkonusu değildir.

aslında sadece kadınlardan bahsetmeyeceğim. insanlar yavrularını, isterlerse emzirebilirler.:) sadece kadınlar değil, isterse babalarda emzirebilir. bu konudaki doktor açıklamaları ve emziren babalarla ilgili video için tıklayın.): erkeklerdede tıpkı kadınlardaki gibi(kadınlardakinden çok daha az olsada) prolaktin hormonu ve süt kanalları var. 1990'lardan önce erkek göğüslerinden süt gelmesi haslalık olarak düşünülüyordu.(günümüzdede bu böyle) ama fizyolojik bir rahatsızlık olmadığı sürece, babanın sırf bebeğine süt vermek için, kendini şartlandırarak süt üretmesi çok farklı birşey.

baba emzirmesiyle ilgili buradaki konuyuda okuyabilirsiniz. Toronto üniversitesi antropoloji bölümü başkanı prof. Patty Stuart Macadam 1996 yılında yayınladığı "male lactation" isimli makalesinde " göğüs göğüstür. erkek laktasyonu fizyolojik olarak mümkündür ve dr. robert greenblatt'a göre erkeklerde süt üretimi, bebeğin haftalar boyu emzirilmesiyle ve uygun şekilde meme ucu uyarımıyla mümkün olur. ayrıca tarihtede alman araştırmacı Alexander Freiherr von Humboldt 1859 yılında 32 yaşındaki bir adamın beş aydır oğlunu emzirdiğinden bahsetmiştir."

aynı kaynakta eşi bebeğini emziren bir anne " bunu doğal bulmuyor olabilirsiniz. ama anne sütü yerine petrol ürünleri içeren formül mamalar kullanmak sizce dahamı doğal" diye sormuş. tabiki bu çok tartışılacak, sosyal psikolojik yönleri olan bir konu. zaten işin beni ilgilendiren kısmı bu değil. ayrıca emzirmek gibi bir lüksü eşime bırakmayı asla düşünmem.):

bunlardan bahsetmemim tek nedeni, yeni annelere destek olmak. 3-4 çocuk sahibi olmak bile yanlış bildiğimiz doğrulardan kurtulmamızı sağlamıyor malesef. ilk çocuğunu emzirip, ikinci bebeğini sütü yetmediği(!) için emziremeyen okadar çok anne varki malesef.:(

dünyada insanlar, bebeklerine anne sütü vermek için her yolu deniyor. gerekirse babalar emzirebilmek için seferber oluyorlar. gerçekten isterseniz, mutlaka başarırsınız. emzirmek kesinlikle beyinde biten bir iş. ama çevreden hatta bazen doktorların etkisiyle sütünün yetmediğini düşünen anneleri görünce çok üzülüyorum.(ki çoğu zaman buna inandıkları için, gerçektende sütleri yetmiyor.) bir erkek yavrusunu emzirebiliyorsa, zaten bu iş için gerekli donanıma sahip bütün kadınlarda emzirebilir. bu yazının ana fikri budur. önce kulaklarımızı "a sütün yaramıyor, yetmiyor,azalmış vb." saçmalıklara tıkayacağız ve emzirmeden maksimum fayda sağlamak için bildiğimiz denenmiş mantıklı bütün yöntemleri kullanacağız. ama ilk kural asla sütüm yetmiyor,bebeğim emmiyor demeyeceğiz.:)

yine çok uzattım. bundan sonraki yazıda, bu yazının başında yazdığım sütle ilgili yaşadığım krizleri nasıl aştığımızı anlatacağım ve orta afrika pigmelerinden bebek bakımı konusunda alınacak derslerden bahsedeceğim.. belki birilerinin işine yarar.:)

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !