0ğlum ilk cümlesini kurdu.:))

evet cümle kurdu. kurdu kurmasınada bizimki biraz değişik oldu sanırım. ilk cümlesi ne mi?


anne öp.  bu güne özellikle tarih atmak istedim. bu cümleyi 13-07 2008 yani bugün saat 12:45de kurdu. (blogcudaki arıza nedeniyle yazıyı ancak bugün ekledim.:() duyunca emin olamadım. normalde öp der sadece. ne dedin sen bakıym dedim. bu sefer "annnnnnnneeeeeeeeeeee öpppppppppp" dedi. oğlan konuşmuyor diyordum keramet anne kelimesindeymiş galiba. bakınız:bir önceki yazı.Gülümse


sonra odadan çıktım ve 2. cümle geldi: "anneeeeee gel!" sonunda bizimde 2 kelimeli anlamlı cümlelerimiz oldu.:) 3. cümle süperdi ama..


az önce hadi dinlenme saati dedim. kendi odandamı benim odamdamı dinleneceksin? cvp: yatak odasına koşmak oldu. sonra..


"seni seviyorum ertu" "ii dinlenmeler "dedim. cvp: "anneeeeeee seni sevivıdı" bir anda bukadar ilerleme süper bence. daha 2 heceli kelimeleri söylüyor. seviyorum çok uzun sanırım. o yüzden seviden sonra geveledi.:)


bence bu tam bir şok. yazarken bile inanamıyorum. demek canı istese konuşacak.


bu sabah parkta lise öğrencesi bir kız vardı. ertuyu salıncakta salladı biraz. sonra ben hadi ablayla tanışın dedim. elini uzatıp, tokalaştı. kız benim adım zeynep, seninki ne dedi. tabi ertuda tık yok. hala başka insanların yanında konuşmuyor.Çilgin ama biliyorum. seneye onuda aşarız.:)


dün öğleden sonrada 4 yaşında bir kız çoçuğuyla tanıştık. onada adını söylemedi, sadece tokalaştı. bu oğlan hiç annesine çekmemiş. Havalı aynı babası..lafı ağzından kerpetenle alıyoruz... ertu kızcağızla tek kelime etmezken, ben kızın annesiyle arkadaş oldumda, üstüne telefon numaralarımızı alıp, hafta içi buluşmak üzere sözleştik bile.Göz kırp


ben nekadar çabuk arkadaş bulup, samimi oluyorsam ertuda okadar soğuk ve uzak duruyor. mesela kaydırağa binerken eğer yukarıda çocuklar varsa onların kaymasını bekliyor.bir çocuğu arkadaş olarak kabullenebilmesi için, öncelikle çocukla 4-5 kez görüşmesi gerek. bu sürede o çocuk asla ertuya istemediği bişey yapmamalı.(çekişirmek, elini tutmak vs.) böyle bişey olursa asla sevmiyor karşıdakini. önce inceliyor, sonra ilk adımı kendi atıyor. ama sanırım dün gülceyi sevdi. çünkü ondan su istedi. hayatta yapacağı şey değil. ben ilk izlenime bakarım hemen önyargılıyımdır bu yüzden. ama hisslerimde kolay kolay yanılmam.;)


bu arada artık parka gittiğimizde ben bir kenarda oturuyorum. sadece salıncağa bindiğinde sallamak için kalkıyorum yerimden. geri kalan herşeyi tek başına yapıyor. dün ilk kez tek başına tahteravalliye bile bindi! yani çocuğunu bindiren bir anneden yardım istedi.:)


ama babasıyla parka gittiğinde bu olmaz. eşim oturursa ertuda yanında oturur, benimle olunca ben oturuyorum o oynuyor. çok ilginç.


aslında ilginç değilde bu biraz annelik tarzımla ilgili. babamız korumacı biraz. aman düşer aman kayar falan...bende bırak düşsün diyenlerdenim. haliyle benim yanımda güvende hissediyor. daha çok cesareti oluyor. ama babası olunca tek başına kaymaya korkuyor. mutlaka baba elini tutacak. sizdede böyle bişey varmı? ben açıkçası anlayamıyorum.?????????


bugünlük bukadar.:)

ertu makas kullanmayı öğreniyor bu aralar..:))

not: yazdıklarmı okudumda sanki çok girişken çok sosyal biri gibi anlatmışım kendimi. aman aman asla öyle değilimdir. yanlış anlama olmasın. ben kendimi asosyal olarak tanımlarım. evet hiç bilmediğim biryerde arkadaş bulmakta sıkıntı çekmem, parka markete gidince mutlaka konuşacak birilerini bulurum konuşmayı çok severim, insanlarla diyalog kurmayıda severim ama insan seçerim.Havalı dün tanşıtığım arkadaşta aynı yanılgıya düşmüştü. "çok samimi çok tatlı dilli cana yakın bir insansın dedi. bende kim benmi? diye sordum. sonrada anlattım.yok hiç öyle değilimdir diye. belli kurallarım vardır.:


1) beni yargılayan biriyle asla ama asla samimi olmam. zorda kalmazsam konuşmam. (a şöyle yap, öyle yapılmaz diye bilgiçlik taslayanlar)


2) içinizde belki vardır bilmiyorum altın, kısır günü o günü bu günü yapanlarla hayatta işim olmaz. hani herkes kasar böyle " ay şunu aldım bunu sattım" "tatile gittik bilmem ne yaptım"ve en çıldırdığım "a duydunmu bilmemkimin kızı/oğluyla başlayan cümleler kurulan yerler. olurda kazara girersem çok pis laf sokarım. laf sokmazsamda bidaha iki cihan bir araya gelse gitmem o mekana. tabi arkadaş günleri bunun dışında hani bütün kızlar toplandık durumları.;) herkesin olduğu gibi olduğu, kimsenin kasmadığı mekanlar...muhabbetin dibine vurulur ozaman.

3)benim konuşacağım insan gerçekten samimi olmalı. beni inceleyen süzen kusur arayan biriyse hep diken üstünde olurum mekanda. bu kendine güvensizlik gibi gelebilir. açıkçası bilmiyorum. ama bu tip insanlardan belli bir süre sonra cidden tırsarım. gece rüyalarımda kabusum bile olurlar. tuhaf ama öyle. kendime güvendiğimi düşünürüm ama bu insanlardan korkuyorum. güvenimi alt üst ediyorlar.Çilgin hele bide tepeden bakıp, yargılarlarsa...


4) bana ye diye israr edenler..hani gider oturursunuz, çay yapıp, bir tabak bişey dayarlar önünüze sonrada başlarlar ye diye. ıvvvvvvvvv aman aman. yemiyorum kardeşim ben yiyeceğim seninmi midene gidecek? ne bu ısrar, bu kasıntılık?


5)herhalinden yapmacık olduğu belli insanlar...hani bir yerde karşlaşırsınız şap diye öpüverirler iki yanağınızdan..bismillah tanışıyoruz yav. kimsin necisin? ne demeye öpersin? bi dur dimi ama? sonra kırk yıllık ahbah gibi ah hayatım canım diye başlayan cümleler kurarlar.. o an şunu düşünürüm: çattık işte kadın kesin lezbiyen.Siritiyor bu işin şakası ama ne hayatımı ya? her önüne gelen hayatın olurmu?


6) konuşacak birşeyi olmayanlar....vardır ya ağzını açar ya çocuğunu ya kocasını anlatır onlar bitince görümcesini, kaynanasını, konu komşuyu... nedir bu ya? bir insan bukadar boş olurmu? azcık dolu konuşalım diye zorlasan, ağzını açamaz. hiçmi kültürel birikimin yok? hiçmi farklı bişey bilmiyorsun? gazete dergidemi okumazsın kardeşim ya? geçen çok kızdım birine.. parkta geldi muhabbete başladı kadın. ben bu tipleri uzaktan tanıyorum artık. hayatta muhattap olmam. işte oğlunu kızını anlatıyo..bende dinler gibi duruyorum. oğlanın dersleri kötüymüş falan filan...çocukta lisede..bende dedim geçen bir öğretmenle konuşmuştum: lisede 6 dersten kalan öğrencilere sınıf geçme hakkı verilecek diye bir söylenti varmış. doğrumu dedim. cvp alkışlık.: haberim yok ben bilmemki. tövbe estağfurullah! e sen ne bilirsin? bana görümcesinin oğlunun mahalledeki sevgilisini anlattı kadın. neymiş kızın adı çıkmış. elalemin kızının adından sana ne kardeşim. senmi evlenicen? görümcenin oğlu düşünsün. haksızmıyım arkadaşlar ya. hayatımda görmediğim bir kızın yırtık(!) olduğunu öğrendim. bir kadın hemcinsine böyle bir lafı nasıl eder anlamam mümkün değil! zaten moralim bozuktu bende kadına patladım: lüzumsuz şeylerle uğraşacağına evinde çocuklarınla ilgilen. ne biçim insansın dedim. valla dayanamadım ne yapayım. oda bana lafını bilmez görgüsüz dedi. annem yaşındaki(!) kadınla konuşmayı bilmiyormuşum. hoş kadın taş çatlasın 35 yaşındadır ancak 7-8 yaş büyüktür benden. neyse heeee lafımı bilmem varmı ötesi?:)))))))))

kadın okumamış biridir, bilmemesi normal diye düşünenlere katılmıyorum. ne okumamışı ya. elalemin kızının geçmişi hakkında atıp tutmayı biliyo. kapı kapı gezmeyi biliyor, bütün sabah programları ezberinde, hangi dizi hangi kanalda haberi var..ama oğlunun okuluyla ilgili bişey bilmiyor. güldürmeyin beni. bunun okumamış olmakla ilgisi yok. bu tamamen boş olmakla ilgili. bu devirde herkes kendini geliştirebilir. dağ başındamı yaşıyoruz?


benim işim olmaz bu tiplerle..


6) tipik türk ev kadınlarının tamamı..yazmama gerek yok anlayan anladı..:) bende bir ev hanımıyım(!) ama malesef fazla sivri dilliyim. burada bi parantez açayım: hani sürekli işinin bitmediğinden, çocuklarından kocasından şikayet eden, çalışan kadınların işi daha kolay diye düşünen tipleride hiç sevmem.valla şu ev kısmı kalsın ben yanlızca kadınım ve çalışmıyorum.:)) bu lafıda çok severim ya. bayan, hanım hiç hoşuma gitmiyor. kadın çok güzel bir kelime. hatta türkçede en sevdiğim kelimelerden biri.:))


7) bu kısasları geçipte, ona söylediğim birşeyi başka birinden duyduğum insanda benim için biter.:)


e bunları eleyince inanın geriye bişey kalmıyor. ben baştan tanıştığım insana bunları sıralıyorum bir senedir.  kafana yatmazsa muhattap olma benle diye. öyle toplumsal ilişki, mecburiyet anlamam ben. politikacı değilim, halkla ilişkiler alanında çalışmıyorum. canımı sıkan tiplerle hiç işim olmaz. herkesle anlaşmak zorunda değilimki!


eh anlaşıldığı üzere asosyalim. baştan böyle davranınca benim gibi düşünmeyen insanlar hemen uzaklaşıyorlar. canıma minnet benimde.:) dünkü arkadaşım ben bunları sıralayınca tamam ya sende bizdensin. görüşelim dedi.:))


benim gene çenem düştü... yazsam daha çook var yazacak ama konu dağılmış ya.:)))))

bitti. nokta.:))

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !